Pacjenci z koronawirusem SARS-CoV-2 mogą przejść zakażenie bezobjawowo lub łagodnie, jednak często obserwuje się ciężki przebieg choroby wymagający hospitalizacji. Zagrażające życiu objawy Covid-19 prawdopodobnie są spowodowane nadmierną reakcją zapalną układu immunologicznego.
Powikłania po infekcji Covid-19
U wielu chorych rozwijają się poważne powikłania, w tym zapalenie płuc, które nieraz skutkuje ostrą niewydolnością oddechową. Zakażony ma wówczas poważne problemy z oddychaniem, w tym duszności. Może również dojść do powstania polineuropatii, zatorów w naczyniach krwionośnych, zwłóknienia płuc, migotania przedsionków, ostrego urazu serca, osłabienia mięśni, przeciążenia organów czy stanu przewlekłego zmęczenia. Czasami rozwijają się ponadto wtórne infekcje. Powikłania mogą prowadzić do niepełnosprawności, znacząco obniżyć jakość życia pacjentów, a nawet skutkować ich śmiercią. Koronawirus w wielu przypadkach powoduje stan niedotlenienia krwi. Kluczowe jest wtedy przywrócenie jej odpowiedniej saturacji, czyli nasycenia hemoglobiny tlenem. Przyjmuje się, że prawidłowa wartość saturacji (SpO2) wynosi pomiędzy 92% a 96%. Spadek poniżej tego poziomu może skutkować niedotlenieniem organów. Niezbędne staje się wtedy zastosowanie tlenoterapii, której celem jest przywrócenie optymalnych parametrów natlenienia krwi.
Badania skuteczności tlenoterapii u pacjentów z koronawirusem
Dotychczas przeprowadzone badania przez chińskich i amerykańskich naukowców potwierdzają pozytywne efekty tlenoterapii w leczeniu i rehabilitacji pacjentów z powikłaniami po Covid-19. Terapia w komorze w warunkach podwyższonego ciśnienia oraz zwiększonego stężenia tlenu przyczyniła się do znacznej poprawy stanu zdrowotnego pacjentów.
W badaniu przeprowadzonym w Wuhan przez doktora Zhong Yanglinga zaobserwowano złagodzenie objawów już po kilku zabiegach. Zarówno w tym, jak i pozostałych badaniach udało się przywrócić u pacjentów do normy poziom nasycenia krwi tlenem. Dzięki tlenoterapii znacząco zmniejszyły się duszności, bóle w klatce piersiowej oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wyraźnie ustąpiło zapalenie płuc, a także zauważono zwiększenie liczby limfocytów odpowiedzialnych za odporność organizmu.
Dlaczego normobaria pomaga w leczeniu i rehabilitacji pacjentów z COVID-19?
Terapia normobaryczna pozwala uniknąć konieczności stosowania u pacjentów wentylacji mechanicznej przy użyciu respiratorów. Zabiegi w komorze tlenowej są znacznie bezpieczniejszą metodą i istnieje nieduża liczba przeciwwskazań do ich przeprowadzania. Normobaria może przynieść pozytywne skutki zarówno w leczeniu chorych z COVID-19, jak i rehabilitacji po przejściu infekcji. Poprawia stan pacjenta i przyspiesza jego powrót do pełni zdrowia. Tego typu tlenoterapia chroni przed poważnymi powikłaniami krążeniowo-oddechowymi, w tym ostrą niewydolnością oddechową.
Warunki podwyższonego ciśnienia sprzyjają przenikaniu większej ilości tlenu przez płuca do krwiobiegu. Poprawia się natlenienie krwi oraz wszystkich komórek organizmu, w tym zaatakowanych przez wirusa organów. Tlenoterapia usprawnia metabolizm energetyczny, dzięki czemu organizm jest w stanie dotleniać się łatwiej, szybciej i intensywniej. Lepsze przyswajanie tlenu to m.in. zasługa podwyższonego stężenia dwutlenku węgla w komorze normobarycznej.
Korzystne działanie terapii normobarycznej to nie tylko efekt lepszego dotlenienia krwi, lecz także działania przeciwzapalnego zabiegów w warunkach podwyższonego ciśnienia. Jest to istotne z uwagi na to, że jako główną przyczynę występowania poważnych powikłań uznaje się nadmierną odpowiedź zapalną układu immunologicznego na zakażenie wirusem.
Normobaria zwiększa wydolność organizmu, pomaga regenerować uszkodzone tkanki, a także przyczynia się do odbudowy i rozwoju naczyń włosowatych. Tlen w podwyższonym stężeniu łagodzi uszkodzenia narządów, będące powikłaniem po infekcji koronawirusem. Zabiegi w komorze normobarycznej działają ponadto relaksująco, zmniejszając poziom stresu i poprawiając stan psychiczny pacjenta.
Źródła
- https://www.unicef.org/supply/stories/fundamental-and-sustainable-response-covid-19-improving-local-oxygen-systems
- https://www.hyperbaricmedicalsolutions.com/blog/report-from-china-outlines-potential-role-of-hbot-in-treating-severe-covid-19-cases
- https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT04327505
- https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT04332081
- http://www.echm.org/documents/ECHM%20position%20on%20HBOT%20and%20COVID-19%20(16th%20March%202020)%20-%20PL.pdf
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32574433/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32412891/
- https://www.magonlinelibrary.com/doi/pdf/10.12968/jowc.2020.29.Sup5a.S4
Czytaj także
Normobaria a choroby zatok
Według statystyk medycznych co drugi Polak zmaga się z objawami infekcji zatok, które u 15% pacjentów przechodzą w stan przewlekły. Zapalenie zatok powoduje różne nieprzyjemne symptomy utrudniające codzienne funkcjonowanie, w tym m.in.: bóle głowy, obrzęk błony śluzowej, stan zapalny, utrudnione oddychanie, gęsta wydzielina z nosa o nieprzyjemnym zapachu, kaszel, ból ucha, zmęczenie, ból i ucisk… Czytaj dalej