Normobaria a komórki macierzyste

Komórki macierzyste to komórki wytwarzane samoczynnie przez organizm człowieka. Oznacza się je za pomocą symbolu CD 34+. Są na bieżąco produkowane (do określonej liczby) i wysyłane do krwi przez szpik kostny, który otrzymuje sygnał o zapotrzebowaniu na nie od cytokin – białek odpowiedzialnych m.in. za pobudzanie komórek uczestniczących w odpowiedzi immunologicznej. Komórki macierzyste wykazują zdolność do namnażania oraz przekształcania się w nowe tkanki, np. mięśniową, skórną, kostną, nerwową czy chrzęstną. Zastępują te komórki, które uległy uszkodzeniu w wyniku urazu, choroby lub procesu starzenia organizmu.

Ile komórek macierzystych znajduje się w organizmie?

Wraz z wiekiem szpik kostny wytwarza coraz mniej komórek macierzystych, w związku z czym spada zdolność organizmu do regeneracji. W warunkach ciśnienia atmosferycznego 1000 hPa można zaobserwować w układzie człowieka od 0 do 20 komórek macierzystych na 100 000 leukocytów. Taki poziom ciśnienia, w połączeniu z niskim poziomem CO2 we krwi, uniemożliwia odpowiednie utlenienie szpiku kostnego. Skutkuje to tym, że nie jest on w stanie produkować odpowiednio dużej liczby komórek macierzystych w stosunku do zapotrzebowania tkankowego. Im jest ono wyższe, tym komórki macierzyste szybciej się zużywają.

W celu zwiększenia poziomu komórek macierzystych można zastosować sztuczną stymulację w formie dostarczenia cytokin z zewnątrz do organizmu. W ten sposób szpik kostny otrzymuje komunikat, aby zwiększyć produkcję komórek macierzystych. Ich podwyższony poziom w krwi utrzymuje się jednak w ustroju jedynie przez krótki czas – do kilku godzin, po czym wraca do poprzedniego stanu.

Jak zabiegi w komorze normobarycznej wpływają na komórki macierzyste?

Badania naukowe wykazały, że terapia w komorze normobarycznej stymuluje szpik kostny do intensywnego namnażania komórek macierzystych, które krążą wraz z krwią po całym ciele, a następnie zastępują zniszczone lub uszkodzone tkanki i zaczynają pełnić ich funkcje. Obserwuje się również zwiększenie ich aktywności. 

Obserwowany wpływ to zasługa lepszego odżywienia i utlenienia szpiku kostnego, gdyż znajduje się on w warunkach znacznie bardziej sprzyjających życiu. Ciśnienie w komorze normobarycznej wynosi 1500 hPa, czyli znacznie więcej niż w „hipobarii” (1000 hPa). Normobaria pozwala również usunąć z organizmu toksyny i wydaliny komórkowe, które utrudniają szpikowi kostnemu produkcję nowych komórek macierzystych.

Oddychając krystalicznie czystym powietrzem o zwiększonym stężeniu w warunkach podwyższonego ciśnienia, można odbudować i zregenerować różne narządy, wyleczyć choroby, skrócić okres rekonwalescencji, odmłodzić organizm i wydłużyć swoje życie.

O ile więcej komórek macierzystych może wyprodukować szpik kostny dzięki normobarii?

Normobaria pozwala kilkukrotnie zwiększyć liczbę komórek macierzystych. Doktor Jan Pokrywka na swojej stronie zamieścił skany wyników badań, które potwierdzają wzrost z poziomu 20 do 75 CD 34+ na 100 000 leukocytów. Efekt taki został zaobserwowany bezpośrednio po opuszczeniu komory normobarycznej przez pacjentów.

Zwiększona liczba komórek macierzystych utrzymuje się maksymalnie do kilku dni od momentu opuszczenia komory normobarycznej lub hiperbarycznej. Jest to spowodowane tym, że przebywanie w warunkach ciśnienia 1000 hPa uniemożliwia utrzymanie przez dłuższy czas odpowiedniego natlenienia i odżywienia szpiku kostnego.

Aby zachować poziom komórek macierzystych na wysokim poziomie, niezbędne jest więc systematyczne poddawanie się zabiegom normobarii. W ten sposób można w pełni korzystać z pozytywnych skutków zdrowotnych takiej terapii, związanych m.in. z odbudową uszkodzonych organów, przyspieszeniem rekonwalescencji, poprawą zdrowia oraz wydłużeniem życia.

Źródła

Czytaj także

Normobaria a choroby zatok

Według statystyk medycznych co drugi Polak zmaga się z objawami infekcji zatok, które u 15% pacjentów przechodzą w stan przewlekły. Zapalenie zatok powoduje różne nieprzyjemne symptomy utrudniające codzienne funkcjonowanie, w tym m.in.: bóle głowy, obrzęk błony śluzowej, stan zapalny, utrudnione oddychanie, gęsta wydzielina z nosa o nieprzyjemnym zapachu, kaszel, ból ucha, zmęczenie, ból i ucisk… Czytaj dalej