Ekspozycja Hiperoksji Normobarycznej u Zdrowych Osób

Pierwsze badania mające na celu zbadanie wpływu wysokoprzepływowej tlenoterapii, z wykorzystaniem komory normobarycznej na funkcje poznawcze, biochemiczne (parametry stresu oksydacyjnego i poziom neurotrofin), funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i autonomicznego.

Zostało przebadane 17 zdrowych ochotników, ośmiu mężczyzn i dziewięć kobiet, w średnim wieku 37,5 lat.

Badanie eksperymentalne obejmowało dziesięć dwu godzinnych ekspozycji w komorze normobarycznej o całkowitym ciśnieniu 1500 hPa, w powietrzu skorygowanym do 37 % tlenu, 1,079% dwutlenku węgla i 0,44 % wodoru. Funkcję poznawczą oceniono za pomocą Testu Łączenia Punktów (TMT) część A, B oraz różnice w wynikach tych testów (TMT A, TMT B i TMT B-A); California Verbal Learning Test (CVLT); Test Symboli Cyfr (DSST) oraz testu Digit Span (DS.). Zmęczenie (Skala Nasilenie Zmęczenia (FSS), funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, autonomicznego i baroreceptorowego (Task Force Monitor) oraz parametry biochemiczne mierzono przed i po interwencji.

Zachęcam do zapoznania się z pełną treścią badania.

Czytaj także

Normobaria a choroby zatok

Według statystyk medycznych co drugi Polak zmaga się z objawami infekcji zatok, które u 15% pacjentów przechodzą w stan przewlekły. Zapalenie zatok powoduje różne nieprzyjemne symptomy utrudniające codzienne funkcjonowanie, w tym m.in.: bóle głowy, obrzęk błony śluzowej, stan zapalny, utrudnione oddychanie, gęsta wydzielina z nosa o nieprzyjemnym zapachu, kaszel, ból ucha, zmęczenie, ból i ucisk… Czytaj dalej